středa 16. listopadu 2016

Záhady a zranění, kterým neutečete

Nemůžu říct, že já osobně bych dvakrát rozuměla úrazům. Zlomeninu jsem za svůj prozatímní život na vlastní kůži (vlastně kost) neokusila ani jednou, auta mě nemají tendenci srážet, okenní tabule na mě nevysypávají svůj rozbitý obsah a zatím jsem náš dům ani nevytopila, ani nezapálila, ergo nikdo při tom nepřišel k úhoně (a doufejme, že to zatím bude pořád přetrvávat). Kosti se nelámou, modřiny nebují, kůže se netrhá… Cara a její rodina takové štěstí ovšem nemají. U nich se to děje každý rok, bez výjimky. O jednom podzimním měsíci je štěstí samovolně odhozeno stranou a před Caru a její nejbližší jsou bez ustání předhazovány překážky, s nimiž obvykle ani nedostanou příležitost bojovat, a už je zasáhnou. Nastupují záhadná zranění a tragédie, jejichž počátek je nevystopovatelný, a jediné, co se ví, je, že tu je. A vždycky bude – The Accident Season, smolná sezóna.


Sedmnáctiletá Cara má toho všeho pochopitelně dost, a letos se víc než kdy předtím zajímá o to, kde se tohle pitomé období vzalo, a především, proč si jako svou oběť vybralo zrovna ji a její rodinu. Na své otázky začíná dostávat odpovědi, ale postupně začnou přicházet i takové, na něž se ani neptala. Záhadná nakonec není jen ona smolná sezóna, jelikož vychází najevo, že její rodina má mnohem více tajemství, než bývala tušila. Jenže ani tím to nekončí. Začíná mít bludy, nebo to, co skutečně vídá, je realita? A má s tím vším něco společného jedna studentka, která jakoby Caru pronásledovala, a když najednou zmizí, všichni dělají, že o ní nikdy neslyšeli? Ve výsledku se tak zdá, že letošní smolná sezóna bude zcela jiná, ale to, zda tak bude lepší, moc jisté není.

Zdá se vám, že takovýhle příběh, tolik „záhadný“, musí být i zároveň plný klišé? V tom si s vámi dovolím nesouhlasit. Je pravdou, že tajuplné příběhy si obvykle hrají na více, než ve skutečnosti jsou, snaží se nás zmást a překvapovat prvky, které jsou novátorské možná tak pro autory, avšak čtenáři nad jejich banalitou budou spíše kroutit hlavou a ptát se, jak to vůbec někdo mohl považovat za originální – jenže The Accident Season takovýmhle příběhem není. Je možné, že jeho tajemství odhalíte ještě před závěrečnou gradací. Nebo že postavy knih, které jsou, nelze neuznat, dosti ploché, vám nepřirostou k srdci. Třeba kniha zkrátka nebude tím pravým pro vás. Samozřejmě, může se stát cokoliv. Ale na chvíli vás ten příběh stejně dostane. Protože se zkrátka nelze nepohltit nádherně vykreslenou atmosférou a poetickým jazykem, a přesně to je zbraň knihy – styl vyprávění.


Způsobem, jakým autorka píše, jsou tajuplné i úplně běžné věci, a proto se dále nemusela pouštět do vymýšlení (či právěže jen překopírovávání) momentů plných trapnosti, které by knize „dodaly na zajímavosti“, jak si autoři dost často myslí, jelikož ona má své vyprávění – a to úplně stačí. Nechci ale zároveň knihu označovat za bezkonkurenčně dobrou a bezdebatně nejlépe napsanou, jelikož to ani nemůžu, protože bych lhala. Jen chci zdůraznit, jak kvalitně autorka vypráví, ačkoliv se jedná o na první pohled byť zajímavý, tak stále klasický příběh pro dospívající, a jak – přinejmenším dle mého mínění – poutavě dokázala sepsat příběh o jedné rodinné záhadě. Příběh se dá příhodně interpretovat dívkou na obálce knihy – kam vůbec padá? Odkud? Proč? Tajemství střídá proud dalších a ačkoliv knihu nevyzdvihuji vysoko nad jí podobné, shledávám ji velice zdařilou a těším se, až se do ní ponořím znovu někdy v budoucnu.

Užíváte-li si tedy tajemnem opředené knihy a nevadí-li vám středoškolské lásky, byla by velká škoda zamést titul The Accident Season pod koberec – i když zrovna tak by vám ten výčnělek na podlaze stejně vadil a vy byste knihu jednou vytáhli ven a rozladěni byste se do ní pustili, mezi čímž by se vaše umračenost projasnila a vy byli rozzlobeni maximálně kvůli tomu, že jste si nechali tenhle příběh tak dlouho unikat. Ať učiníte jakkoliv, jak s oblibou prohlašuji, je-li vám předurčeno si tento příběh přečíst - pak se tak jednou stane.

Moira Fowley Doyle - The Accident Season
vydalo Random House Children's Books v roce 2015, 288 stran, brožovaná vazba
- nechat se okouzlit atmosférou smolné sezóny můžete skrze Enbook

0 komentářů:

Okomentovat