sobota 2. července 2016

Lze startup za pakatel rozjet se Startupem za pakatel?

Mikrobyznys je zkrátka a jednoduše hotový sen. Kdo by taky nechtěl pracovat na volné noze, nejlépe z domu, kde by své produkty prodával z hrnkem kafe u pusy a posměšným přemítáním v hlavě nad tím, jak je zrovna někdo, kdokoliv, v jakékoliv práci, děšen nátlakem šéfa? No dobře, to je zase moc škodolibé. Pointa se ovšem neztrácí. Je totiž rozjíždění vlastního podnikání tak jednoduché, jak by se mohlo z letmého popisu knihy od Chrise Guillebeaua, nesoucí název Startup za pakatel, zdát? A jsou vůbec jeho ideje v naší společnosti uskutečnitelné? Důraz na slově "naší" je v tomto kontextu totiž velice důležitý.

Skrze knihu nás Chris seznamuje se svými tipy a radami na spuštění vlastního startupu. Neustále nás ujišťuje, že to není pouze konvenční práce, která by nás musela živit. Není to jen konvenční práce, která by nám a naší rodině měla obstarávat obživu a radosti. Chris totiž sám přišel na to, jak spojit své záliby a schopnosti v jedno - nebo se přinejmenším pokusit vyhledat jejich průnik a využít ten - a myslí si, že když to tak jednoduše šlo u něj, proč se o svoje zkušenosti nepodělit s ostatními a nepomoct jim tak k lepšímu žití? No kouzelné, co říkáte?


Tak se dozvídáme, jak schopný Chris do svých 35 let procestoval téměř celý svět, dobrovolničil v západní Africe, pisatelčil si a samozřejmě podnikal. Všechny své zájmy musel nějak pokrýt, ale "normální práce" mu dvakrát nevoněla. Chytal se tak všech stébel, které na něj vykoukly a voilà - Amíky si strčil do kapsy. (Což je ale dost jednoduché skoro ve všem, takže není těžké je nepočítat.) Ve svém startupáckém spise před nás sám pochopitelně předhazuje nejrůznější příklady lidí, jimž se na základě jeho příběhu povedlo to samé, tedy zrealizování svých tajných plánů. Je pěkné probírat se zástupem oněch lidí, kteří svými dovednostmi spojenými se zálibami dokázali ze svých dní vytěžit maximum a strávit je jen tak, jak se zlíbí jim samotným, jenže místo konstruktivních rad, jak něčeho podobného také dosáhnout, se spíše jen dočítáme o dalších a dalších příbězích oněch šťastných, v nichž si člověk rady musí vyčíst sám.

Byla jsem v polovině knihy, a ač mě k výkonnější pozornosti Golemanova Pozornost dostatečně nakopala, jako bych se o tom, jak správně začít startup, sotva něco dozvěděla. Ať si je v pražení kávy nejlepší na světě, spisovatel Chris není, a i když může mít v hlavě skvělé nápady pro uskutečňování stále nových startupů, které i jistě s umem prezentuje na nejrůznějších workshopech, jako spisovatel zkrátka moc neobstojí a smysl jeho textů se tak ztrácí. Musím mu ale nechat, že jako svým způsobem metaforu pro vymýšlení produktů k podnikání skvěle použil jedno čínské přísloví: "Dej někomu rybu a nasytíš ho na den. Nauč ho rybařit a nasytíš ho na celý život." V kontextu s podnikáním nám totiž naservíruje svůj názor, že když lidé mají chuť na rybu, na rybaření jim v danou chvíli vůbec nezáleží. Oni prostě chtějí rybu a to je v tom momentě všechno. A tak se podle něj na stejném principu dá lehce vymyslet, co by tak asi chtěli lidé (rybu), když jsou moc pohodlní na to, aby si to získali sami (naučili se rybařit).


"Vyrobte, co jste chtěli koupit, a ostatní lidé to možná budou chtít taky," radí nám Chris na straně 41. K tomu pochopitelně zase dodává příklady všech, jimž se něco takového povedlo se zdárným koncem, jenže s každým novým a novým příběhem se začnete sami sebe ptát, co vyjma těch zdárných případů lidí, kteří si nyní žijí podle svých představ, co ti, kterým se nezadařilo? Kteří přišli o své úspory, čímž to pro ně skončilo v nejlepším případě? A jakkoliv se snaží Chris působit rozdávajícně pro své okolí, není pro něj kniha jen dalším ze startupů, skrze nějž zbohatne, kdy staví na své vlastní radě, jelikož kdo by přece nechtěl tak jednoduše, knižním návodem, přijít k jmění?

To, že jsem Startup za pakatel brala moc vážně (a více by mě nakopl spíše nějaký workshop nabitý nápady) je ovšem má chyba. Nemůžete po autorovi chtít, aby vám sestavil plán krok za krokem, jak že a co že to udělat, aby se z vás stali až po uši šťastní lidé za vodou. Chrisova příručka vám neublíží, když se do ní začtete s nadhledem a v paměti vám tak ulpí jen informace, které pro vaše začínající podnikání budou skutečně důležité, a zbytečnosti, kterými to vše hezky nastavuje, jednoduše necháte být. Třeba ke knize budete mít i více výhrad, ale třeba vám také dodá patřičné prvky, jimiž své podnikání podepřete a skrze něž se váš mikrobyznys stane lepším, než do teď byl.

Chris Guillebeau - Startup za pakatel
z anglického originálu The $100 Startup přeložil Petr Miklica,
vydalo Jan Melvil Publishing v roce 2013, 308 stran, brožovaná vazba
- více o Chrisově mikrobyznysu se dozvíte na stránkách Jana Melvila

1 komentář:

  1. Vypadá šikovně, pro mě by úplně nebyla, ale možná ji někomu koupím:)

    OdpovědětVymazat